Giełda podręczników

Nie będzie dużym zaskoczeniem, jeżeli powiem, że wzorem lat ubiegłych, rok szkolny znów zaskoczył uczniów. Brutalnie wyrwani z wakacyjnego letargu, tradycyjnie już zderzyli się z ogromem obowiązków i spraw do załatwienia, nie znoszących zwłoki. Trudno zaprzeczyć, że poszukiwania i kupno podręczników należą do jednych z najbardziej uciążliwych powinności. Mając na uwadze wygodę uczniów, V LO postanowiło chociaż trochę załagodzić żmudny przebieg tychże obowiązków.

W dniach 7 do 9 września zorganizowana została internetowa giełda używanych podręczników szkolnych. Całe przedsięwzięcie budzi podziw przez swój rozmach i doskonałą organizację. Przy konstruowaniu bazy software’owej wykorzystano potencjał informatyczny uczniów klasy algorytmicznej. Udało im się stworzyć stabilny i dobrze rozplanowany program organizujący transakcje na giełdzie.
Akcja stworzyła spore możliwości dla członków klas drugich i trzecich, ponieważ umożliwiała im odsprzedaż książek i odzyskanie części kosztów. Wszyscy uczniowie mogli też nabyć podręczniki roczników poprzednich w bardzo atrakcyjnych cenach.
Zgodnie z oczekiwaniami, przedsięwzięcie przyciągnęło prawdziwą rzeszę chętnych.
Pierwszego dnia, punktualnie o godzinie ósmej rano, nastąpiło wielkie otwarcie. Serwery zawrzały już od pierwszych sekund. Z początku dostępne były niemal wszystkie obecne na liście podręczniki, jednak po chwili okazało się że liczba chętnych znacząco przewyższa liczbę egzemplarzy. Będąc jednakowoż obecnym od samego otwarcia, nie miałem szczególnych problemów z zakupem kilku książek. Dopiero wraz z nadejściem wieczora, zniknęły wszelkie nadzieje spóźnionych uczniów na zdobycie chociażby jednego egzemplarza.

Na pochwałę zdecydowanie zasługuje doskonała organizacja wydarzenia. Program działał płynnie i intuicyjnie. Prawdę mówiąc, dostępność podręczników była naprawdę zadowalająca. Niektóre można było znaleźć nawet w kilkudziesięciu egzemplarzach. Przy odrobinie samozaparcia pozwalało to znacznie odciążyć domowy budżet, nabywając książki w bardzo dobrym stanie.
Ogółem, z giełdy skorzystało prawie tysiąc osób, przekazując setki podręczników kolejnym rocznikom oraz nabywając niezbędne pozycje.