Pewnym krokiem w przyszłość

Kwiecień to ostatni moment w roku, gdy uczniowie wszystkich roczników razem mogą przechadzać się po korytarzach – wkrótce matury i studia i… i co dalej? Na to pytanie musi sobie odpowiedzieć każdy licealista. Samorząd Uczniowski postanowił wspomóc wysiłki Zakładników przygotowując serię warsztatów, które ułatwią podejmowanie trudnych życiowych wyborów.

Cykl zaczęliśmy 6 kwietnia od obszernego wykładu na temat studiów za granicą. Ta część projektu odbyła się na szkolnej auli. Z przerażeniem liczyliśmy wchodzących, pamiętając o maksymalnym dociążeniu stropu. Jednak na szczęście wszyscy się zmieścili, i mogliśmy zająć się tematem spotkania. W skład audytorium wchodzili głównie drugoklasiści. Wykład został poprowadzony przez absolwentów naszej szkoły: Anię Białas (Oxford University) i Wiktora Rybskiego (Bocconi University). W jego trakcie przybliżone zostały realia studiów za granicą, procesy rekrutacji na zagraniczne uczelnie, oraz wymagania, które narzuca większość z nich.

Kolejne spotkanie miało miejsce 14 kwietnia, i trwało tak długo, że watacha nauczycieli rozpoczęła prostest przeciwko okupowaniu pożądanej sali lekcyjnej. Tym razem już stricte warsztaty dotyczyły umiejętności pisania Personal Statement. Warsztaty poprowadzili ponownie Ania Białas (istnie brytyjska cierpliwość!) oraz uczennica klasy trzeciej Dorota Kolarska. W czasie warsztatów Zakładnicy poznali największe błędy w pisaniu PS, dowiedzieli się na co warto zwrócić uwagę, a także mogli na bieżąco napisać wstępny list motywacyjny.

Ostatnią część cyklu stanowiły wrasztaty dotyczące tego, co Piątkowe Misie lubią najbardziej, czyli debatowania. Tym razem jednak nie dotyczyły one debat oxfordzkich. Kto z nas nigdy nie chciał być lordem? Może nie od razu Lordem Sithów, ale zasiadanie w Izbie Lordów brzmi dość kusząco. Nieco bardziej abstrakcyjnie brzmi propozycja bycia gminą, ale Izba Gmin także kusi. Dlatego właśnie tym razem debatowaliśmy na zasadach Bytyjskiej Debaty Parlamentarniej. Skontaktowaliśmy się z Klubem Debat Parlamentarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego, ustaliliśmy wspólny termin na 28 kwietnia. Warsztaty poprowadziła dla nas osobiście Prezeska Klubu, Ewelina Wołosin. Cieszyły się one zainteresowaniem mimo wieczornej pory (18:00-21:00), oraz przygotowań do dnia otwartego, który odbył się następnego dnia. Głównym tematem warsztatów miały być Zagrożenia dla demokracji, ale omawiano także inne tematy. Zakładnicy dowiedzieli się między innymi, że każdy argument powinien być SExI (State, Examin, Ilustrated), a także doszli do konstruktywnych wniosków na główny omawiany temat; za główne zagrożenia uznano bierność obywatelską, podmiotowe traktowanie prawa, wzrastanie w siłę radykałów i populistów oraz globalizację i wpływ mediów jako czwarta władza. Troje z biorących udział w warsztatach zostało wyróżnionych nagrodą w postaci całkowicie sfinansowanego wyjazdu na międzynarodowy kongres Debaciarzy Parlamentarnych do Wilna w sierpniu tego roku. Ustaliliśmy także, że warsztaty zostaną powtórzone w maju dla tych, którzy nie zdołali dotrzeć na pierwszy termin.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że to pierwsze na tak szeroką skalę zakrojone działania dotyczące planowania przyszłości, w tak krótkim czasie. Samorząd wykazał się ciężką pracą na każdym etapie przygotowania cyklu – od sprowadzania z zagranicy absolwentów, przez kwestie sprzętowo – techniczne, aż po takie drobnostki, jak organizowanie czasu i przestrzeni. Na szczęście, samorządowcy nie zawiedli i wszystko poszło zgodnie z planami. W cykl zaangażowała się prawdziwa rzesza uczniów, nawet tych, którzy swoje wybory będą podejmować dopiero za dwa lata. Na pewno wszyscy uczestnicy wynieśli wiele praktycznych informacji, a akcja z pewnością zostanie powtórzona za rok.