Zbiórka makulatury

ziałalność w celu ochrony środowiska to temat niezwykle ważny i aktualny. Z pewnością cieszy fakt, że zyskuje on coraz większe zainteresowanie i poparcie. Możemy nawet powiedzieć, że obserwujemy tworzenie się pewnego rodzaju mody na “bycie eco”.

Samorząd V Liceum Ogólnokształcącego również postanowił włożyć swój trud w propagowanie właściwych postaw w obronie środowiska. Efektem stała się szkolna zbiórka makulatury, odbywająca się w dniach 25.02 – 7.03.2016.

Akcja została przeprowadzona w formie konkursu międzyklasowego i od początku zdobyła szeroki rozgłos w szkole. Zdrową rywalizację umacniała perspektywa nagrody – klasowego wyjścia do kina. Nie trzeba było długo czekać, by zaczęło się bicie i ustanawianie nowych rekordów w ilości makulatury przeniesionej przez poszczególnych uczniów. Całość umieszczona została w specjalnym kontenerze i odkupiona przez odpowiednią firmę. W akcję  włączyły się zarówno wszystkie klasy jak i grono pedagogiczne, grono rodziców czy szkolna biblioteka. Dzięki szerokiemu zaangażowaniu, ostatniego dnia kontener został już zapełniony niemal po brzegi.

Warto zaznaczyć, że akcja, choć popularna w krakowskim środowisku samorządowym, niespotykana w szkołach średnich, została w całości opracowana i przygotowana przez Samorząd Uczniowski – uczniowie sami wynegocjowali warunki skupu makulatury i użyczenia kontenera. Następnie przygotowano szeroką akcję informacyjną – nie tylko proste plakaty, ale wiele więcej. Kosztowało to samorządowców kilka nieprzespanych nocy, lecz przyniosło efekty – sprawna waga, nowy „zeszyt księgowo-makulaturowy” i wszechobecne strzałki wskazujące kierunek podążania strudzonych tragarzy. Toteż nie należy się dziwić, że akcja cieszyła się tak dużym zainteresowaniem uczniów – być może kusiła także nagroda w postaci biletów do kina dla całej klasy od SU?

Akcja, choć pierwsza, na pewno nie ostatnia – samorząd otrzyma z racji sprzedaży makulatury prawie półtora tysiąca złotych, a entuzjazm, jakim wykazali się Zakładnicy jest świetną okazją do integracji szkolnej społeczności.

Ogółem zebrano  prawie cztery tony makulatury, a zwycięzcą konkursu okazała się klasa I D z imponującym wynikiem 1 112,5 kilograma.